Merilnik krvnega tlaka vam lahko reši življenje

merilnik krvnega tlaka

Se vam zdi, da imate visok pritisk? Se vam vrti ali se ne počutite najbolje? Potem preverite vrednost vašega krvnega tlaka. To lahko storite kar doma in sicer z merilnikom krvnega tlaka za domačo uporabo. Danes ga ima doma že skoraj vsaka hiša, saj si lahko z njim enostavno merite in spremljate svoj krvni tlak.

Merilnik krvnega tlaka nam meri sistolično in diastolično vrednosti žilnega pritiska. Diastolični tlak aparat meri v diastoli, to pa takrat, ko je srce umirjeno in je vrednost tlaka najnižja. Sistolični tlak pa se meri v sistoli, ko je vrednost tlaka najvišja. Morda vam bosta obe vrednosti bolj poznani pod imenoma zgornja in spodnja vrednost krvnega tlaka. Sodobni merilnik krvnega tlaka pa seveda ne meri le vrednosti zgornjega in spodnjega tlaka, ampak tudi pulz srca. Normalna vrednost tega pulza za odrasle se giblje med 60 in 100 utripi na minuto.

merilnik krvnega tlaka
Obstajajo različni merilniki krvnega tlaka. Tisti, za domačo uporabo so zelo enostavni, sestavljeni pa so iz manšete, ki jo ovijemo okoli nadlakti ali zapestja in merilne enote, ki jo sestavljata baterija in ekran na katerem lahko preberemo vrednosti. Manšeto in merilno enoto med seboj povezuje cev, ki manšeto napihne, s tem pa stisne roko, zapre žilo in začasno prekine dotok prvi v roko.

Merilnike krvnega tlaka delimo na manualne in avtomatične. Večinoma se uporabljajo avtomatični, ki so bolj enostavni za uporabnike. Odlikuje jih tudi možnost drugih funkcij, na primer shranjevanje meritev v aparat, govorna funkcija, opozarjanje na neredno bitje srca, povezava preko Wi-Fija ali bluetootha itd. Merilniki krvnega tlaka se delijo tudi glede na mesto izvajanja meritev – poznamo nadlaktne in zapestne merilnike.

Merilnik krvnega tlaka ima danes že skoraj vsako gospodinjstvo, kar je tudi prav, saj je skrb za normalen krvni tlak zelo pomembna. Ob kakršnikoli povišani vrednosti ali slabem počutju se je dobro posvetovati z zdravnikom, ki bo ustrezno ukrepal.